Jak wybrać butelkę odpowiednią dla maluszka?

2021-02-04
Jak wybrać butelkę odpowiednią dla maluszka?

Po butelkę będziesz sięgała z kilku powodów; kiedy odciągniesz nadmiar pokarmu, podasz go maluszkowi z butelki. Jeśli używasz mleka modyfikowanego -  to właśnie w butelce przygotujesz mieszankę. Rynek jest pełen producentów, każdy z nich produkuje nie jeden i nie dwa rodzaje butelek. I jak w tym wszystkim ma odnaleźć się mama, zwłaszcza ta świeżo upieczona? Warto skorzystać z pomocy ekspertów. Najlepiej ekspertów z Babyhit.pl! 

Rodzaj tworzywa

Z czego w ogóle robi się butelki? Czy przez lata coś się zmieniło?

Jeszcze nie tak dawno głównym materiałem, z którego wytwarzano butelki dla dzieci, było szkło. Z braku alternatyw stanowiło siłą rzeczy najlepszy wybór. Utrzymanie w czystości i sterylizacja szklanej butelki nie wymaga od mamy wiele wysiłku między innymi przez niewrażliwość na wysoką temperaturę. Tworzywo to jest też prawie całkowicie odporne na przebarwienia, przez co długo pozostaje ,,w formie''. Nie są to jednak najlepszy wybór dla starszego malucha, który chce już trzymać butelkę sam. Szkło borokrzemowe  może się bowiem łatwo stłuc, co wraz z jego sporą wagą sprawia, że najlepiej korzysta się z tego rodzaju butelek w domowym zaciszu pod okiem rodzica.

Następcą szkła został polipropylen (PP). Wcześniej wykonywano z niego różnego rodzaju opakowania spożywcze, zabawki a nawet sprzęt medyczny. Polipropylenowe butelki ważą zaledwie ułamek tego, co ich szklane poprzedniczki. Są one także bardziej odporne; żeby stłuc butelkę z PP, trzeba się bardzo, ale to bardzo postarać. Po dłuższym korzystaniu z takiej butelki zauważysz jednak na jej powierzchni przebarwienia – gdy butelka zmienia kolor, należy wymienić ją na nową. Konkretne informacje dotyczące tego, kiedy wymienić butelkę znajdziesz w instrukcji producenta. Czytaj instrukcje, serio – to żaden wstyd.

Od 2011 roku europejskie prawo zabrania stosowania Bisfenolu A do produkcji tworzyw, które mają kontakt z żywnością lub ustami dziecka. Z tego powodu powstało wiele butelek dziecięcych z tworzyw posiadających oznaczenie ,,BPA Free''. Warto zwrócić na to uwagę kupując nie tylko butelkę.

Prawie najmłodszym w rodzinie butelek do karmienia dzieci jest silikon. Silikonowe butelki są nie tylko lekkie i trwałe, ale również miękkie. Co z tego, zapytają co bardziej dociekliwe czytelniczki. Otóż miękka butelka pozwala ci dozować pokarm przez delikatne ściskanie ścianek. Z czasem maluszek nauczy się samodzielnie korzystać z tej funkcji. Gdyby poszukać minusów tego rozwiązania, będą one podobne jak w przypadku butelek z PP – silikon z czasem również przebarwi się i butelka będzie wymagała wymiany.

Szeroki czy wąski otwór?

Co to w ogóle zmienia?

Butelka z szerokim otworem pozwala ci wygodniej wsypać porcję mleka modyfikowanego do przygotowania mieszanki. Jeśli odciągasz i mrozisz pokarm, wygodniej przelejesz go do butelki z szerokim otworem. Jest jeszcze jeden niezwykle istotny szczegół. Tego rodzaju butelkę wygodniej jest utrzymać w czystości, ponieważ masz łatwiejszy dostęp do wszystkich jej zakamarków. Wąsko- i szerokootworowe butelki produkowane są z różnego rodzaju materiałów.

Pojemność

Duża, mała czy średnia?

Tutaj sprawa jest prosta; mniejsza dla mniejszych, większa dla większych. Nie ma na rynku szanującej się butelki dla dziecka, która nie miałaby skali w mililitrach, dzięki czemu możesz równie dobrze zaserwować mniejszą porcję pokarmu z większej butelki. Ostatecznie o ilości jedzenia i tak decyduje przecież maluszek.

Do wyboru masz butelki o pojemności od 80 ml, przez 250 ml (m.in. polecana przez nas butelka Medela), do nawet 320 ml.

Wychodzi na to, że...

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na butelkę do karmienia. Warto dobrać taką, która przypadnie do gustu i maluszkowi, i Tobie. Uzbrojona w nową wiedzę możesz ruszać na poszukiwane swojego typu. Pssst... Możesz zacząć od butelki Lovi oraz od poniższych propozycji.

Niedługo zajmiemy się na blogu tematem smoczków do karmienia. Stay tuned!

pixel