Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka - najważniejsze rzeczy na które warto zwrócić uwagę

2019-01-31
Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka - najważniejsze rzeczy na które warto zwrócić uwagę

Bardzo ważnym aspektem, podczas kompletowania wyprawki dla Maluszka jest wybór bezpiecznego, pierwszego fotelika samochodowego dla noworodka oraz niemowlaka. Na co w szczególności zwrócić uwagę?PRZEDZIAŁ WAGOWY

Fotelik dla noworodka i niemowlaka powinien znajdować się w kategorii wagowej w przedziale 0-13 kg czyli od narodzin do ukończenia ok 12-15 miesiąca życia.

OCENA W TESTACH ZDERZENIOWYCH
Bardzo ważnym aspektem jest sprawdzenie, czy dany fotelik uzyskał dobry wynik w testach zderzeniowych. Najbardziej popularnym testem jest ADAC, w którym poziom bezpieczeństwa ukazuje liczba gwiazdek. Minimum cztery gwiazdki w ADAC świadczą o tym, że dany model fotelika jest bezpieczny.

 

SPOSÓB MONTAŻU
Do wyboru są foteliki montowane na kanapie samochodu z koniecznością przeprowadzenia pasa bezpieczeństwa wokół fotelika lub za pomocą bazy Isofix. Baza zdecydowanie ułatwia zamontowanie fotelika w samochodzie oraz zwiększa pewność, że fotelik jest prawidłowo wpięty.

 

Gdy mamy pewność, że fotelik samochodowy spełnia wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na aspekty związane z komfortem podczas jazdy samochodem.

 

WAGA FOTELIKA
W pierwszym roku życia dziecka, fotelik jest często stosowany jako tzw nosidełko. Warto zwrócić uwagę, czy jest on stosunkowo lekki oraz wygodny do noszenia.

 

MOŻLIWOŚĆ WPIĘCIA DO STELAŻA WÓZKA
To bardzo przydatna funkcja, dzięki której w łatwy sposób możemy wpiąć fotelik samochodowy do stelaża wózka, bez konieczności rozpinania Maluszka z pasów i przenoszenia do gondoli lub siedziska spacerówki.

 

WKŁADKA DLA NOWORODKA
Dodatkowa wkładka dedykowana dla noworodków zapewnia zdrowszą pozycję dla Maluszka. Gdy dziecko jest już starsze, bez problemu wkładkę możemy wyjąć z wnętrza siedziska fotelika samochodowego.

 

BUDKA PRZECIWSŁONECZNA
Obszerna budka przeciwsłoneczna ochroni naszego Maluszka przed słońcem lub wiatrem. Warto zwrócić uwagę, czy jest wykonana z materiałów wyposażonych w filtr blokujący szkodliwe promieniowanie.

 

MOŻLIWOŚĆ ZDJĘCIA TAPICERKI
Możliwość jest zdjęcia i wyprania w pralce to bardzo przydatna funkcja, gdy tapicerka fotelika samochodowego ulegnie zabrudzeniu.

Poniżej prezentujemy pięć modeli fotelików samochodowych w kategorii 0-13 kg, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najważniejszej pozycji w wyprawce Maluszka, czyli pierwszego fotelika samochodowego.CYBEX GB ARTIO
najtańszy na rynku fotelik ze sztywnym zagłówkiem. W miarę wzrostu Maluszka musimy cyklicznie przepinać pasy bezpieczeństwa z tyłu skorupy na odpowiednią wysokość. Sztywny zagłówek polega na tym, że za pomocą wygodnego uchwytu regulujemy jego wysokość, a za nim automatycznie podążają owe pasy i nie musimy martwić się o nic więcej. Dodatkowo wpinany może być na bazę isofix.

CYBEX ATON 2
jako jeden z nielicznych, uzyskał notę 5/5 gwiazdek za bezpieczeństwo w niemieckich testach zderzeniowych organizacji ADAC. Stosunkowo lekki (3,7kg) i bardzo wygodny do noszenia. W stosunku jakości do ceny jest na 1. miejscu. Żaden inny posiadający taki wynik w testach nawet nie zbliża się do niego ceną.


CYBEX GB IDAN
Niepowtarzalny design - lśniące, metaliczne wstawki m.in. na całej rączce.
Świetni wynik w testach zderzeniowych ADAC. Wpinany na tą samą bazę Isofix co GB Artio.CYBEX CLOUD Z I-SIZE

najnowszy model 0-13kg od cybexa. Możliwość rozłożenia do pozycji leżącej poza samochodem - czyli najzdrowszej pozycji dla niemowlaka. Dzięki temu umożliwia dłuższe przebywanie w foteliku. Absolutna innowacja: wpinany na bazę Cybex Z, która jest obrotowa. Dzięki temu możemy obrócić nosidełko w stronę drzwi samochodu, wygodnie wpiąć/wypiąć/rozebrać/ubrać malucha bez wyginania się i obrócić nosidełko na bazie w ustawieniu tyłem do kierunku jazdy. Kolorystyka z linii Platinum dopasowana do wózka CYBEX Priam 2.0

CYBEX ATON M I-SIZE 
Jest bardzo lekki, jak na fotelik ze sztywnym zagłówkiem - 4,2kg. Jest również bardzo bezpieczny. Otrzymał 5 gwiazdek w testach ADAC za bezpieczeństwo. Wygodnie wyprofilowana rączka do noszenia. Świetnie zaprojektowana wkładka dla noworodka - zdaje się, że najlepiej. Wpinany na bazę Cybex M.
Jedno z pierwszych nosidełek na rynku zgodne z najnowszą normą bezpieczeństwa I-size.pixel