Jaki rowerek trójkołowy na roczek? Praktyczny poradnik, jak wybrać najlepszy model

2021-03-19
Jaki rowerek trójkołowy na roczek? Praktyczny poradnik, jak wybrać najlepszy model

Pierwszy rok życia jest dla dziecka szczególnie intensywnym okresem rozwoju. Maluch początkowo spędza czas głównie na spaniu i obserwacji otoczenia, jednak nim ktokolwiek się obejrzy, dziecko powoli raczkuje i stawia swoje pierwsze kroki. Część rodziców zaczyna wówczas zastanawiać się nad nowym pojazdem dla swojej pociechy, który zastąpiłby wózek lub urozmaicił codzienne spacery. W artykule podpowiemy, jak wybrać rowerek dla rocznego dziecka.

Czym się kierować przy wyborze rowerka dla małego dziecka?

Jazda na rowerze to przyjemna aktywność nie tylko dla osób dorosłych - z pomocą odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do możliwości dziecka, nawet roczny maluch może rozpocząć przygodę na kółkach. Taka aktywność pozytywnie wpłynie na rozwój koordynacji ruchowej, koncentrację oraz utrzymanie równowagi. Przede wszystkim jazda na rowerze jest dla małych dzieci świetną zabawą! Warto wziąć pod uwagę, że każdy maluch ma inne tempo rozwoju, dlatego to rodzic na podstawie obserwacji swojej pociechy powinien podjąć decyzję, czy to już pora na pierwszy rowerek. Na szczęście obecnie na rynku mamy dostęp do różnorodnego sprzętu dostosowanego do dzieci w każdym wieku.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wzrost, aby maluch mógł swobodnie wejść oraz zejść z rowerka. Dziecko powinno móc położyć całą stopę na ziemi, siedząc na siodełku. Po drugie, trzeba dostosować model roweru do umiejętności pociechy, aby jazda była rzeczywiście bezpieczna. Standardowo przyjmuje się, że pierwszy rower z pedałami można kupować dopiero dla 3-latków, jednak istnieje wiele alternatyw dla młodszych dzieci. Dużą popularnością cieszą się rowerki do odpychania się. Często posiadają dodatkowe kółka boczne, które stabilizują konstrukcję. Innym rozwiązaniem są klasyczne rowerki trójkołowe. Najlepiej przetestować konkretny model w sklepie, jeżeli jest taka możliwość.

Kilka propozycji rowerków

Poniżej przedstawiliśmy kilka najbardziej popularnych modeli rowerków dla rocznych dzieci. Wszystkie pozwalają na bezpieczną zabawę i naukę nowych umiejętności. Decyzję można podjąć, dostosowując rowerek do indywidualnych potrzeb malucha.

Rowerek trójkołowy z funkcją spania - wygoda i bezpieczeństwo

Trójkołowy rowerek z funkcją spania to doskonała propozycja dla dzieci od 10 miesiąca życia nawet do 5 roku życia. Dzięki trzem wytrzymałym kołom rowerek nie jest wywrotny. Tego rodzaju modele posiadają dodatkowe pasy bezpieczeństwa, które zapobiegają wypadnięciu. Ciekawym i unikalnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji oparcia, która zawiera także pozycję do spania. Większość siedzeń można także obrócić wokół własnej osi i dowolnie ustawić dziecko (przykładowo przodem do rodzica). To doskonała opcja na dłuższe spacery na świeżym powietrzu, kiedy maluch może poczuć się zmęczony.

Rowerek dla bliźniaków - funkcjonalne rozwiązanie

Rowerki dla bliźniaków są przeznaczone do przewozu dwójki dzieci o łącznej wadze do 40 kilogramów. Tego rodzaju sprzęt jest łatwy w obsłudze i bardzo praktyczny. Przednie siedzenie można obrócić w taki sposób, żeby dzieci siedziały przodem do siebie. Siedziska posiadają miękkie wykończenie na poręczach, dzięki czemu jazda jest przyjemna i komfortowa. Pasy bezpieczeństwa zapobiegają przypadkowemu wypadnięciu. Dodatkowym atutem w takich modelach jest duży kosz do przechowywania - można w ten sposób zabrać ze sobą niezbędne akcesoria dla maluchów lub zrobić podstawowe zakupy.

Podsumowanie

Wybór rowerka dla jednorocznego dziecka może nie być taki trudny, jak początkowo się wydaje. Stosując nasze rady, z pewnością łatwiej będzie dokonać odpowiedniego wyboru. Stabilne rowerki dla maluchów to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Jazda na takich małych pojazdach pomoże rozwijać nowe umiejętności i zachęcać dziecko do podejmowania nowych aktywności. Warto pamiętać, że dzieci przez pierwsze kilka lat swojego życia bardzo intensywnie rozwijają się i rosną. Mimo tego nie powinno się kupować sprzętu „na zapas”, ponieważ nie będzie on odpowiedni do aktualnych potrzeb malucha i może prowadzić to do niebezpiecznych sytuacji. Co więcej, ruch na świeżym powietrzu jest przyjemny i niezwykle ważny, jednak zawsze należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, nie krępującym ruchów, a jednocześnie dostosowanym do warunków pogodowych.

pixel