Łóżeczko dostawne, czyli rodzicielstwo z bliska.

2021-01-29
Łóżeczko dostawne, czyli rodzicielstwo z bliska.

Chicco nie od dziś tworzy świetne łóżeczka dostawne. Niedawno po raz kolejny pokazali nam coś nowego – dostawkę Next2Me Forever. Na początku przyjrzymy się ogólnie tematowi łóżeczek dostawnych, z myślą o tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z tematem. Potem małe zbliżenie na najnowsze dziecko Chicco, a na koniec zestawienie go z innym łóżeczkiem Chicco Next 2 Me – N2M Magic. No to zaczynajmy!

Po co to komu?

 

Łóżeczko dostawne to nic innego jak łóżeczko niemowlęce, często na kółkach, które montuje się do ramy łóżka. Jedna ze ścianek pozwala się zdemontować/otworzyć, co umożliwia dziecku spanie ,,na swoim'' choć blisko mamy.

 

Można podkreślić dwa główne zadania łóżeczka dostawnego. Po pierwsze, odciąża mamę. Nowy członek rodziny potrafi być absorbujący, przez co możesz być (delikatnie mówiąc) zmęczona. Jeśli szkrab będzie na wyciągnięcie ręki, zdążysz go utulić, nim się na dobre rozbudzi. Nocne karmienia również staną się łatwiejsze, a Ty nie będziesz tracić cennego czasu na powrót do łóżka. Po drugie łóżeczko dostawne zajmuje nieco mniej miejsca niż pełnowymiarowe łóżeczko dziecięce – bardzo cenią to rodzice, których ogranicza przestrzeń.

Łóżeczko dostawne jest doskonałym kompromisem między całkowitą izolacją maluszka od mamy, a nie odstępowaniem jej przez całą dobę. Jeśli malec od początku śpi tylko u siebie, może brakować mu matczynego ciepła, mama z kolei będzie musiała zrywać się na nocne karmienie czy lulanie. Sypianie bobasa tylko w łóżku rodziców niesie ze sobą nieuchronny konflikt, który pojawi się, gdy dziecko urośnie na tyle, że przestanie się mieścić. Sypianie z rodzicami zwiększa również ryzyko SIDS.

Dzieci, które korzystały z takiego rozwiązania, łatwiej pozwalają się przenieść do samodzielnego łóżeczka czy własnego pokoju. Ta odrobina niezależności, którą malec ma już od urodzenia, bardzo procentuje w jego późniejszym życiu. 

Tylko że...

 

Minusem większości dostępnych obecnie łóżeczek są ich wymiary. Nawet jeśli konstrukcja dostawki umożliwia korzystanie z niej jako z samodzielnego łóżeczka dziecięcego, najczęściej nie trwa to długo i trzeba szukać nowego rozwiązania, bo szkrab wyrósł. Od tej reguły jest jeden wyjątek, a mianowicie:

Wybierając Chicco Next2Me Forever masz spokój z szukaniem innego łóżeczka dla maluszka na nawet 4 lata. Jego większe od standardowych wymiary sprawiają, że dziecko nie wyrośnie z niego tak szybko jak z innych dostawek. Konstrukcja z powodzeniem wytrzyma cały okres użytkowania nawet przez bardzo aktywnego maluszka. 

Jeśli już wiesz, że chcesz mieć łóżeczko dostawne, możesz zastanawiać się co wybrać. W myśl zasady ,,Daj wędkę, nie rybę'' oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań dostawki:

Wysokość

Dokładniej mówiąc – regulacja wysokości. Różni są rodzice, różne też są ich łóżka. Żeby łóżeczko i łóżko mogły się polubić, w N2M Forever masz do wyboru 11 poziomów, co umożliwia ci znalezienie tego jedynego, dopasowanego do wymiarów twojego łóżka. Kiedy szkrab będzie już większy, będzie mógł wczołgać się na ciebie kiedy tylko zechce. 

 

Materac

Człowiek dorosły przesypia średnio 8 godzin na dobę, maluchy potrafią spędzać w łóżeczku nawet połowę więcej, dlatego jakość materaca ma duże znaczenie dla rozwoju szkraba. Tymczasem jeśli w zestawie z łóżeczkiem w ogóle znajduje się materacyk, czasem bywa on dołożony ,,na doczepkę'' i nie grzeszy jakością. Chyba, że mówimy o najnowszym produkcie Chicco. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Dołączony materac zapewnia małym pleckom właściwe ułożenie przez całą noc oraz przepuszcza powietrze, dzięki czemu w łóżeczku nie zbiera się wilgoć.

Otwierana ścianka

W różnych łóżeczkach różnie rozwiązano kwestię otwieranej ścianki bocznej. Nasz bohater uporał się z tematem w taki sposób, by ścianka była zawsze otwarta, gdy Next2Me Forever jest przymocowane do łóżka i zawsze zamknięta, jeśli łóżeczko stoi samodzielnie. Dzięki temu maluszek będzie bezpieczny, a tobie będzie wygodniej.

Coś ekstra dla szkraba.

Next2Me Forever pozwala się przekształcić w łóżeczko podłogowe (od 18 miesiąca życia). Szkrab może zmienić je w bazę, fortecę, zagrodę dla kucyków czy cokolwiek innego. Kiedy zmęczy się zabawą, po prostu kładzie się i zasypia. W ten sposób maluch nauczy się słuchać swojego ciała i reagować na jego potrzeby.

W tabeli zebraliśmy najbardziej istotne różnice między łóżeczkami Chicco Next2Me Forever i Next2Me Magic. 

Już niedługo: artykuły dotyczące pielęgnacji maluszka oraz jego rozwoju. Wpadaj na Blog Babyhit.pl!

pixel