Od kiedy można korzystać z rowerka biegowego?

2020-12-16
Od kiedy można korzystać z rowerka biegowego?

Jeszcze do niedawna to rowerki trójkołowe stanowiły często wybierany przez rodziców i bliskich pomysł na prezent dla malucha, który marzył o posiadaniu swojego pierwszego pojazdu. Dziś nieco zmieniło się w tym temacie i w miejscu klasycznych trójkołówek pojawiły się „biegówki”, czyli rowerki biegowe. Co warto o nich wiedzieć? Czy rzeczywiście stanowią lepszą alternatywę dla tradycyjnych trójkołówek?

Rower biegowy – co to takiego? 

Rowerki biegowe z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę fanów. I nic w tym dziwnego, są nie tylko modne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Generalnie, wyglądają tak samo jak rowerki na dwóch kółkach, z tą różnicą, że nie posiadają pedałów. Jak w takim razie poruszają się na nim dzieci? Bardzo łatwo! Wystarczy, że będą odpychać się od podłoża nóżkami! Nie ma w nich żadnej filozofii i być może właśnie dlatego cieszą się tak wielką popularnością. Malec może samodzielnie jechać na rowerku, wybierać trasę, którą chce się kierować, a wszystko to przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że skutecznie przygotowują malucha do rozpoczęcia nauki na prawdziwym, „dorosłym” rowerku, a przy okazji pozwalają zapomnieć o wożeniu w wózku czy noszeniu na rękach. Nie można zapominać, jak wielki wpływ rowerki biegowe wywierają na rozwój dziecka. Po pierwsze, smyk nie tylko więcej czasu spędza na świeżym powietrzu, ale również jest bardziej aktywny fizyczny. A chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne to jest dla jego zdrowia. Po drugie, samodzielne poruszanie się na rowerku biegowym pozwala maluchowi lepiej odnajdywać się w terenie oraz korzystnie wpływa na jego sposób orientowania się w terenie i ocenę odległości. Po trzecie, w opinii ekspertów, jazda na biegówce wspiera utrzymywanie prostej budowy ciała, a co za tym idzie, chroni przed występowaniem nieprawidłowości postawy. Nie sposób zapomnieć o jeszcze jednej, jakże ważnej umiejętności, jaką jest kontrolowanie równowagi. Rowerki biegowe wywierają ogromny wpływ na rozwój motoryczny maluszka, którego nie można osiągnąć zarówno na rowerku trójkołowym, jak i modelu z bocznymi kółkami.

Jaki rowerek biegowy dla 2 latka? 

Z uroków przemieszczania się na rowerku biegowym mogą korzystać dzieci już w wieku 18 miesięcy. Aby tak się stało, obowiązkiem rodzica jest prawidłowy zakup pojazdu, przy uwzględnieniu specyficznych potrzeb malucha w tym wieku. Nie posiadając przynajmniej minimalnej wiedzy w tym temacie, zakup idealnego modelu może być trudny. O czym zatem pamiętać? Najważniejszym czynnikiem jest rozmiar. Dotyczy to zarówno opon, jak i wysokości kierownicy, siodełka oraz ramy. Największą popularnością cieszą się modele kółek o średnicy 10 i 12 cali, wykonanych z pianki EVA lub pompowane. Który rodzaj wybrać? Pozostaje to sprawą indywidualną, przy czym trzeba pamiętać, że opony pompowane zapewniają lepszą amortyzację i przyczepność do podłoża. Są przy tym cięższe od opon EVA. Dla maluchów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z biegówkami, warto jednak wybrać koła piankowe, których niewielka waga z pewnością okaże się dużym sprzymierzeńcem podczas nauki. Ponadto, nie mają dętki, więc nie wprawiony malec nie będzie mógł jej przebić.

W dalszej kolejności pod lupę należy wziąć wysokość siedziska. W tym zakresie wiele zależy od wzrostu dziecka. Niemniej jednak, dla wygody i bezpieczeństwa poruszania się, maluch powinien przyjmować taką pozycję ciała, aby jego nogi były lekko ugięte w kolanach, a stopy w całości dotykały podłoża. Odpowiednio ustawione siedzisko powinno mieć o 2,5-3,5 cm mniejszą długość niż uda dziecka mierzone od jego wewnętrznej strony.

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest waga, która nie powinna przekraczać 30% masy ciała dziecka. Z tego właśnie powodu polecane są modele z piankowymi kołami EVA, optymalnie na aluminiowej ramie.

Jaki rowerek biegowy dla 3 latka? 

Trzyletni maluch ma zazwyczaj tak rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową, że opanowanie umiejętności jazdy na jednośladzie nie sprawi mu żadnych trudności, zwłaszcza jeśli wcześniej miał już kontakt z tego typu pojazdami. Dużą rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie. Przede wszystkim – rowerek biegowy nie może być za duży i ciężki. Obowiązkiem rodzica jest dokładne sprawdzenie, czy minimalna wysokość siedziska odpowiada długości nóżek dziecka. Generalnie przyjmuje się, że siodełko powinno znajdować się w granicach 35-40 cm. Jest to oczywiście wartość umowna, albowiem maluchy różnią się między sobą wzrostem. Jeśli jednak smyk całą stopę może bez trudu postawić na podłożu, to wtenczas mamy pewność, że wysokość siedziska jest odpowiednio dopasowana

Nie bez znaczenia pozostaje średnica kół. O ile dla dwulatków najlepszym wyborem były opony 10 lub 12 calowe, tak dla trzylatków można pokusić się nawet o rowerek z 14 calami. Punktem wyjścia jest oczywiście wzrost dziecka. A jeśli już przy kołach jesteśmy, to lepszym rozwiązaniem będą pompowane czy piankowe? Starsze i bardziej zaawansowane maluchy lepiej poradzą sobie na pompowanych oponach, które nie tylko zapewnią lepszą przyczepność, ale również amortyzację, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas szybszej jazdy, w tym również na nierównym podłożu. Należy jednak pamiętać, aby systematycznie sprawdzać w nich ciśnienie i uważać, aby ich nie przebić.

W dalszej kolejności pozostaje waga. Tak, jak w przypadku modeli dla dwulatków, tak i dla trzylatków, waga biegówki nie może przekraczać 30 % masy ciała. Cięższy pojazd okaże się przyczyną dyskomfortu i braku satysfakcji z jeżdżenia. Malec może nie być w stanie go podnieść, ani utrzymać w pozycji pionowej w czasie jazdy. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko. Zbyt twarde nie będzie umilało podróży, dlatego o wiele lepszym wyborem będą miękkie i wygodne siodełka. Także uchwyty kierownicy nie powinny pozostać niezauważone przez rodziców. Ich wielkość powinna być dopasowana do rączki maluszka, albowiem pozwoli na wygodne i pewne trzymanie rękojeści, co rzecz jasna ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Warto nadmienić, że rowerki biegowe dla trzylatków mogą być wyposażone w elementy dodatkowe, takie jak: dzwonek czy hamulec, które uatrakcyjnią zabawę, ale nie rozproszą uwagi.

pixel