Foteliki samochodowe Cybex Pallas S-Fix i Cybex Pallas G i-Size – czym się różnią?

2021-01-15
Foteliki samochodowe Cybex Pallas S-Fix i Cybex Pallas G i-Size – czym się różnią?

Jeśli szukasz fotelika dla swojego maluszka, z pewnością znasz już markę Cybex. Jeśli z kolei interesuje Cię fotelik z osłoną tułowia, nazwy Pallas S-Fix i Pallas G i-Size musiały obić Ci się o uszy. Nasz zespół postanowił pomóc Ci w poszukiwaniach. Poniżej znajdziesz porównanie dwóch najnowszych fotelików Cybex wyposażonych w półkę.

W tabeli zestawiliśmy poszczególne funkcje fotelików Cybex Pallas S-Fix oraz Cybex Pallas G i-Size. Rozwinięcie tematu znajdziesz poniżej.

O czym mowa?

 

Z myślą o tych, którzy taki rodzaj fotelika widzą po raz pierwszy,  kilka słów na temat osłony tułowia. To rozwiązanie stanowi alternatywę dla pasów bezpieczeństwa fotelika. Twojego szkraba utrzymuje na swoim miejscu nie uprząż, a specjalna ,,poduszka'' -  osłona tułowia. Taka konstrukcja daje dziecku o wiele większą swobodę ruchu, a w czasie drzemki zapobiega opadaniu główki i bólowi karku. Według danych producenta, w przypadku uderzenia przodem/w przód samochodu, półka zmniejsza obciążenie szyi dziecka nawet o 40%. Wszystko to dlatego, że siły działające na malucha są rozkładane zupełnie inaczej niż w przypadku trzypunktowych pasów samochodowych, czy pięciopunktowej uprzęży fotelika.

 

 

Na pierwszy rzut oka.

 

Kiedy postawimy obok siebie foteliki Cybex Pallas S-Fix oraz Cybex Pallas G i-Size, od razu zobaczymy kilka różnic. Pierwsza z nich to baza; starszy z braci (Pallas S-Fix) posiada większą bazę niż jego młodszy brat (Pallas G i-Size). Kiedy szkrab przestanie korzystać z osłony tułowia (>18 kg) w Pallas'ie S-Fix, należy także zdemontować bazę. Zachowujesz co prawda możliwość zamocowania fotelika za pomocą złączy Isofix, ale tracisz opcję regulacji pochylenia siedziska. Najnowszy Cybex Pallas posiada zintegrowaną bazę, dzięki czemu masz możliwość zmiany położenia siedziska przez cały okres korzystania z fotelika. 

Patrzymy dalej

Nie sposób nie zauważyć, że foteliki znacząco różnią się wielkością. Z której strony by nie przykładać linijki, Pallas G i-Size zawsze wygra. W praktyce oznacza to więcej miejsca dla twojego maluszka czyt. dodatkowy komfort. Pallas G i-Size otrzymuje jeszcze jeden (bardzo duży) punkt bonusowy za możliwość regulacji ścian bocznych. Pallas S-Fix jest tej funkcji pozbawiony.

Co zdecydowanie różni braci Pallas, to wymiary. Pallas G i-Size posiada regulację osłon bocznych, co daje większą elastyczność i pozwala mu podążać za wzrostem twojego dziecka. Na grafice biały kolor to wymiary wewnętrzne, a czarny – zewnętrzne.

 Co z tą półką?

Najnowsze dziecko firmy Cybex pozwala maluchowi korzystać z osłony tułowia dłużej niż jego poprzednik, bo aż do osiągnięcia przez szkraba wagi 21 kilogramów. W praktyce oznacza to, że Twoja pociecha może jeździć z osłoną nawet rok dłużej. Oba foteliki posiadają regulację ,,poduszki'', jednak w Pallasie S-Fix jest ona stopniowa, a w Pallasie G i-Size – płynna, co pozwala dokładniej dopasować ustawienie do rozmiarów dziecka. Malec może swobodnie rosnąć, a fotelik Cybex nadal będzie idealnie pasował.

 

I-Size, czyli właściwie co?

Norma i-Size została wprowadzona w Europie w 2013 roku. Definiuje ona na nowo foteliki samochodowe; według założeń i-Size fotelik dobieramy pod kątem wzrostu dziecka, a nie jego wagi (jak do tej pory w normie ECE R44/04). Regulacja i-Size zmieniła sposób testowania fotelików; testy wykonuje się za pomocą m.in. nowoczesnych manekinów serii Q, dodatkowo testowane jest także zachowanie fotelika w trakcie zderzenia bocznego. Dla rodzica norma ta oznacza, że maluszek powinien jeździć w samochodzie tyłem do kierunku jazdy, póki nie ukończy 15 miesięcy, a jego fotelik musi być zamocowany w samochodzie przy pomocy systemu Isofix. Docelowo i-Size ma całkowicie zastąpić poprzednią regulację ECE R44/04.

 

Mniej często znaczy więcej.

Jeśli porównać braci Pallas pod kątem wagi, znów wygrywa Pallas g i-Size i to o ponad kilogram. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla tych rodziców, którzy często przekładają fotelik z jednego samochodu do drugiego.

A co z montażem?

Zarówno Pallas S-Fix jak i Pallas G i-Size montowane wyposażone zostały w złącza Isofix. Pozwala to szybko zamocować fotelik w samochodzie. Pallas G i-Size poza złączami Isofix posiada dodatkowo górny pas mocujący TopTether, który stabilizuje górną część oparcia w osi przód-tył.

Na koniec

Nie owijając w bawełnę, nowe wygrało ze starszym. Podczas tworzenia tego zestawienia dość szybko stało się jasne, który z fotelików ma więcej do zaoferowania. Płynnie regulowana osłona tułowia, poszerzane ścianki boczne, regulacja nachylenia zagłówka czy system wentylacji dbają o komfort twojego dziecka. Jednocześnie niewielka waga, prosty system mocowania Isofix oraz prostota obsługi uprzyjemnią korzystanie z fotelika Pallas G i-Size także Tobie. 

pixel