Foteliki samochodowe dla dzieci 0-13kg

127

Fotelik samochodowy 0-13 kg to produkt, którego będziesz potrzebować zaraz po narodzinach dziecka - jest bowiem wymagany, aby odebrać je ze szpitala po porodzie. Potocznie zwany jest również łupiną lub nosidełkiem. Należy do grupy 0+, stosujemy go od urodzenia do ok. 15 miesiąca życia (wartość ta zależy od tego, jak szybko maluch urośnie i przytyje). Większość z nich, z uwagi na kształt skorupy, może z powodzeniem pełnić rolę kołyski. Odpowiednie adaptery pozwalają również na montowanie ich na stelażu wózka głębokiego czy spacerówki.

Foteliki 0-13 kg oferują dzieciom pozycję półleżącą. Według badań Uniwersytetu w Bristolu, nie powinny one leżeć w takim ułożeniu dłużej niż jedną godzinę - powyżej tego czasu ma to negatywny wpływ na ich zdrowie. Wynika to z nadmiernego przeciążenia kręgosłupa. Z tego względu zaleca się robienie częstych przerw podczas podróży w nosidełku, a także możliwie jak najkrótsze przebywanie dziecka w łupinie poza samochodem, kiedy nie jest to konieczne. Wyjątkiem są modele z opcją rozłożenia do pozycji leżącej, takie jak Kiddy Evoluna I-size 2, czy też Cloud Z I-size. Ich rozkładany stelaż i doskonale wyprofilowane wkładki wypłycające pozwalają na osiągnięcie zdrowszej, płaskiej pozycji.

Każdy fotelik samochodowy 0-13 kg montujemy tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Wynika to z faktu, że w tej pozycji siły działające na pasażera w trakcie wypadku rozkładają się znacznie korzystniej, szczególnie nie obciążają w nadmiernym stopniu kręgosłupa i kręgów szyjnych dziecka. Miejsca te przez pierwsze miesiące życia dopiero się rozwijają i byłyby szczególnie podatne na urazy, gdybyśmy chcieli ułożyć fotelik 0-13 kg przodem. Przy wyborze odpowiedniego modelu, warto kierować się na pierwszym miejscu bezpieczeństwem, następnie: wygodą dziecka i swoją. Organizacja ADAC wykonuje regularne testy zderzeniowe z fotelikami samochodowymi, testując różne typy wypadków i oceniając efektywność materiałów energochłonnych za pomocą manekinów z odpowiednimi czujnikami. Warto kierować się oceną z tych testów podczas wyboru. W naszej ofercie znajdziesz foteliki samochodowe zaufanych producentów, takich jak Britax Römer, Maxi Cosi, Cybex czy Joie

pixel