Intymność po ciąży

2019-06-21
Intymność po ciąży

Nie traćmy bliskości – intymność po urodzeniu dziecka

Macierzyństwo (i tacierzyństwo) to niezwykle ekscytujący czas w życiu każdej pary. Kształtowanie młodego człowieka, obserwowanie, jak rozwija się i poznaje świat, to jeden z niesamowitych widoków, jakich możemy doświadczyć. Jednakże rodzicielstwo to też ogromna odpowiedzialność, stres, a przede wszystkim spore zmiany zachodzące w życiu dwójki zakochanych. Kiedy godziny wspólnego leżenia na kanapie i rozmów zmieniają się w nieustanną gonitwę za pieluszkami, kąpielami i karmieniem, bardzo łatwo jest zatracić się w tej nowej rzeczywistości, by finalnie zapomnieć o tym, co w relacji najważniejsze – bliskości.

Wiele par, mimo radości z przyjścia na świat dziecka, doświadcza kryzysów związku. Ta mała istota powinna jednoczyć zakochanych w sobie ludzi, jednak często zamiast być bliżej, oddalamy się od siebie. Nowe obowiązki przytłaczają opiekuna, a rutyna zajmowania się dzieckiem zazwyczaj sprawia, że zapominamy o życiu przed porodem. Zmęczenie, brak energii na seks, kompleksy związane z nieidealnym ciałem po ciąży mają wpływ na to, że sporo mam nie czuje się dłużej atrakcyjnymi w oczach partnera, jednocześnie mając uczucie, że w pewien sposób zawodzą go, nie mogąc spełnić intymnych oczekiwań. Samotności doświadczają również ojcowie, którzy zostają zazwyczaj zepchnięci na drugi plan, i to dla nich partnerka nie ma czasu, ponieważ całą energię poświęca maluchowi. Kryzys po przyjściu na świat dziecka nie jest niczym marginalnym – według przeprowadzonych badań, ponad 60% związków przeżywa tego rodzaju sytuacje, na co składa się nawarstwienie konfliktów i zmartwień. Jednakże dzięki świadomości, że nasza relacja wymaga naprawy i chęci pracy nad wyprowadzeniem związku na prostą, rodzice mogą pomóc sobie w tym trudnym okresie.

Znajdź czas na intymność
Opieka nad dzieckiem to nie idealny świat Hollywood lub królewskiej pary, która kilka dni po przyjściu dziecka na świat, z uśmiechem pozuje w blasku fleszy. To przede wszystkim napięty grafik, wypełniony po brzegi obowiązkami, a co za tym idzie – utratą codziennych chwil bliskości z partnerem. Przez długi czas nie będziemy mogli pozwolić sobie na kilka godzin spokojnego wylegiwania się na kanapie, dlatego też konieczne jest odnajdywanie intymności w krótkich chwilach. Nie musimy spędzić godziny w łóżku, aby znów poczuć bliskość – wystarczy, jeśli kilka razy dziennie, poświęcimy sobie przynajmniej kilka minut na pocałunek, porządne przytulenie i szczerą rozmowę. W tej chwili powinniśmy być sam na sam, dziecko może spać w drugim pokoju, ale wyłączmy telewizor, zgaśmy komputer i od serca, porozmawiajmy, jak minął nam dzień, jak się czujemy, starając się nie wspominać przez cały czas tematów związanych z malcem. Większości par mogą pomóc nawet pojedyncze chwile wolności, dlatego, jeżeli możemy poprosić raz na tydzień lub kilka tygodni kogoś bliskiego o opiekę nad dzieckiem (z drugiej strony, jeśli nie ma takiej możliwości,
warto  zatrudnić nianię, przynajmniej na kilka godzin w tygodniu) nie wahajmy się. Na nowo wyjdźmy do kina, na kolację, czy na spacer – tylko w dwójkę.

Spadek libido to nie koniec świata
Większość partnerów nie czuje się samotna przez brak chęci na seks ze strony kobiet, a właśnie przez brak codziennych chwil bliskości. Partnerki natomiast czują się przytłoczone jednocześnie ciągłym zmęczeniem i kompleksami dotyczącymi wyglądu sylwetki po porodzie. Z drugiej strony, w czasie laktacji mamy będą doświadczać obniżonego pobudzenia seksualnego, z uwagi na mniejsze wydzielanie dopaminy. Wszystkie te czynniki składają się na zwlekanie ze zbliżeniem po ciąży, co może skutkować frustracją obu partnerów. Nie ma się jednak czego obawiać – kobieta może zacząć uprawiać seks po zakończeniu połogu i aby czas ten był przyjemny dla obu stron, najlepiej wybrać pozycję, która umożliwi jej na kontrolowanie głębokości penetracji. Stosunki po połogu mogą wiązać się z dyskomfortem po stronie partnerki, jeśli jednak brak przyjemności będzie się wydłużał, najlepiej skonsultować to ze swoim ginekologiem.

Podstawowa czynność, która zbliża dwójkę ludzi do siebie to rozmowa – szczera, codzienna, w którą zaangażowane będą obie strony. Rozważając wcześniej nie tylko rodzaj kołyski i zabawek dla malucha, ale też bardziej konfliktowe sprawy – jak wychowamy dziecko, kto będzie pełnił konkretne obowiązki, jak zaplanujemy budżet, unikniemy sytuacji, w której kryzys w związku zaostrzą właśnie takie kwestie. Dzięki temu skupimy się na odbudowaniu bliskości, a co za tym idzie – ponownym ożywieniu niezwykłej relacji między partnerami.


Autor: Natalia Setecka, Sklep-Intymny.pl

pixel