Dlaczego należy sterylizować butelki i smoczki?

2021-05-14
Dlaczego należy sterylizować butelki i smoczki?

 

Układ pokarmowy maluszka jest o wiele bardziej wrażliwy od układu dorosłego człowieka. Z tego właśnie powodu termin ,,sterylizacja'' pojawia się niemal codziennie przez pierwsze 6 miesięcy życia szkraba. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco najpopularniejsze metody pozbywania się bakterii i zanieczyszczeń z różnych rzeczy.

 

Co warto (a nawet trzeba) sterylizować?

Żeby uchronić maluszka przed problemami z brzuszkiem, sterylizować należy wszystko, co szkrab wkłada do ust; smoczki, gryzaczki i butelki. Co już mniej oczywiste, sterylizować należy również każdą rzecz, która ma kontakt z jedzeniem szkraba: miarki, łyżeczki czy pojemniki na pokarm oraz elementy laktatora.

 

Jak to w ogóle zrobić?

Sposobów na pozbywanie się bakterii z powierzchni akcesoriów jest kilka. Wszystkie mają jednak wspólny początek:

 

  • najpierw należy dokładnie umyć i opłukać ręce

  • następnie to samo trzeba zrobić ze sterylizowanymi rzeczami.

 

O ile mycie butelek i smoczków do karmienia (co oczywiste) należy powtarzać po każdym karmieniu, o tyle już ich sterylizację można przeprowadzać nieco rzadziej. Nieco inaczej spraw ma się ze smoczkami uspokajającymi i gryzaczkami, ponieważ te brudzą się częściej niż butelki.

 

Metody sterylizacji:

1. Wygotowanie

Najbardziej tradycyjny ze sposobów. Praktykowany jeszcze przez nasze babcie. Wbrew powszechnej opinii przelanie wrzątkiem nie wystarczy. Żeby skutecznie usunąć drobnoustroje, należy rzeczy gotować sprzęty w wodzie przed 3-5 minut, najlepiej pod przykryciem.

WAŻNE: Nie wszystkie akcesoria można traktować w ten sposób. Sprawdź koniecznie informacje na opakowaniu.

 

2. Sterylizator do kuchenki mikrofalowej

Niezwykle prosty w obsłudze. Jedyne czego potrzebuje do działania to nieco wody oraz kuchenka mikrofalowa. Wystarczy włożyć akcesoria do sterylizatora (butelki odkręcone i otworem do dołu), wstawić sterylizator do mikrofalówki i już po kilku minutach wszystko jest sterylnie czyste. Gorąca para dokładnie penetruje zakamarki. Dodatkowym atutem tej metody jest możliwość przechowania sprzętów wewnątrz sterylizatora – pokrywa uchroni je przed zabrudzeniem.

 

3. Elektryczny sterylizator parowy

Alternatywą dla sterylizatora do kuchenki mikrofalowej jest sterylizator elektryczny. Zasada działania jest bardzo podobna, z tym że tutaj wodę w parę zamienia mechanizm urządzenia. Jako przykład posłuży nam elektryczny sterylizator z suszarką Lovi.

 

Urządzenie posiada trzy tryby pracy: sterylizacja, suszenie i auto. Dzięki temu oszczędzisz czas – butelki będą suche i gotowe do użycia już po 20 minutach.

W komorze sterylizatora Lovi zmieszczą się aż 4 butelki oraz do 10 akcesoriów jednocześnie.

To doskonała propozycja dla tych rodziców, którzy nie korzystają z kuchenki mikrofalowej.

 

4. Butelki samosterylizujące

Na rynku dostępne są butelki ze specjalnym kapslem. Należy napełnić go wodą do zaznaczonego poziomu, złożyć butelkę w odpowiedni sposób i umieścić w kuchence mikrofalowej. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku dwóch poprzednich sterylizatorów, lecz w tym wypadku nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów.

 

5. Roztwory do sterylizacji

Wrzucamy tabletki do zimnej wody, a gdy się rozpuszczą, umieszczamy w roztworze rzecz, które chcemy poddać sterylizacji i czekamy 15-30 minut, w zależności od instrukcji dołączonej do opakowania. Sposób, choć nieco czasochłonny, sprawdza się świetnie podczas wyjazdów i na wycieczkach, kiedy nie mamy dostępu do prądu czy gorącej wody.

 

Kilka rad na koniec:

  • pamiętaj, by sterylizować nowe butelki i akcesoria przed pierwszym użyciem – mogą nosić pozostałości po procesie produkcji

  • myj butelki ciepłą wodą z delikatnym środkiem myjącym zaraz po ich użyciu

  • osuszaj wysterylizowane rzeczy na papierowym ręczniku lub w zamkniętym pojemniku.

  • wysterylizowane akcesoria chwytaj wyłącznie umytymi rękami.

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze sterylizatora, śmiało dzwoń do Ekspertów z Babyhit.pl!

 

pixel