Fotelik rowerowy - od kiedy?

2021-02-10
Fotelik rowerowy - od kiedy?

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym wyposażeniem roweru jest fotelik dla najmłodszych. Obecnie mamy dostęp do bardzo szerokiego wyboru modeli od rozmaitych producentów. Wiele osób nadal zadaje sobie pytanie, od kiedy można bezpiecznie wozić dziecko w foteliku oraz, jak go poprawnie zamontować. Na te oraz inne popularne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Od kiedy można wozić dziecko na rowerze? 

Choć ostateczną decyzję każdy rodzic powinien podjąć samodzielnie i dostosować ją do indywidualnych możliwości swojej pociechy, eksperci zgodnie twierdzą, że dzieci można zacząć wozić w foteliku już w 9 miesiącu życia. Najważniejsze jest to, żeby dziecko samodzielnie potrafiło już siedzieć oraz utrzymywać prawidłową postawę. Odpowiednio wyrobione mięśnie szyi pozwolą utrzymać głowę w kasku w stabilnej i bezpiecznej pozycji podczas jazdy. Oczywiście istnieją też inne rozwiązania, takie jak przyczepki do roweru z fotelikiem lub hamakiem. Dzięki nim można przewozić jeszcze młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać równowagi i siedzieć przez dłuższy czas.

Choć nie ma górnej granicy wieku, standardowo przyjmuje się, że dzieci można bez przeszkód wozić w foteliku do 5 roku życia. Jednak bardziej jest to zdeterminowane przez wagę. Obecnie w profesjonalnych sklepach ze sprzętem rowerowym można dostać foteliki rowerowe o wytrzymałości do 20-25 kilogramów. Warto sprawdzić także dolny limit wagi dla fotelika - standardowo jest to od 9 kilogramów. Każdorazowo taką informację można sprawdzić bezpośrednio na metce lub ulotce dołączonej do sprzętu. W pozostałych przypadkach świetnie sprawdzą się przyczepki, mające ładowność nawet do 40 kilogramów.

Fotelik rowerowy na bagażnik czy do ramy? 

W profesjonalnych sklepach oferujących sprzęt rowerowy od renomowanych producentów można spotkać się z trzema najpopularniejszymi rodzajami mocowania fotelików dla dzieci. Warto znać wady i zalety każdego z tych sposobów, żeby jak najlepiej wybrać mocowanie do naszego roweru, który spełni wszystkie wymagania.

Mocowanie bezpośrednio na bagażniku 

To dla wielu osób najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób montażu fotelika rowerowego. Wystarczy, że go płaskiego bagażnika zamocujemy za pomocą specjalnie dołączonych uchwytów fotelik. Choć połączenie jest stabilne to warto pamiętać o tym, że to rozwiązanie ma też jedną wadę - zazwyczaj nie posiada amortyzacji. W związku z tym wszystkie drgania oraz nierówności terenu pod kołami będą bezpośrednio odczuwane przez dziecko, co może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy.

Mocowanie na specjalnych prętach z uchwytem do ramy roweru 

Mocowanie na prętach można wykorzystać w przypadku większości rowerów górskich czy trekingowych. Co więcej, taki rower nie musi posiadać bagażnika. To bardzo popularny wybór ze względu na to, że mocowanie na prętach zapewnia amortyzację fotelika rowerowego. Dzięki temu dziecko nie czuje mocno wjeżdżania na krawężniki czy inne nierówności. Jedynym ograniczeniem może być sytuacja, kiedy posiadamy zbyt małą ramę w rowerze. Przestrzeń między fotelikiem a bagażnikiem lub błotnikiem wynosiła minimum 10 centymetrów. Dzięki temu nic nie będzie o niego zawadzać, co pozwoli na bezpieczną i wygodną jazdę.

Mocowanie za kierownicą 

Mocowanie fotelika rowerowego z przodu za kierownicą jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, jednak dedykowanym dla młodszych dzieci. Aby fotelik nie zasłaniał widoczności podczas jazdy, dlatego musi być odpowiednio mały. To doskonałe rozwiązanie, jednak zazwyczaj starcza wyłącznie na krótki czas.

Jak zamontować fotelik rowerowy? 

W zależności od mocowania należy założyć fotelik zgodnie z dołączoną instrukcją. Mechanizmy stosowane obecnie w systemach są zazwyczaj dość intuicyjne i łatwe w montażu, dlatego nie powinno to nikomu sprawić problemu. Warto wybrać fotelik rowerowy z solidnymi pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa z możliwością regulacji. Dzięki temu można mieć pewność, ze dziecko będzie prawidłowo przypięte, co zminimalizuje ryzyko wypadnięcia. Dodatkowo warto zainwestować w fotelik z podpórkami na nogi. To sprawi, że dziecko nie będzie zahaczało o szprychy, co mogłoby być niebezpieczne podczas jazdy. Przy wyborze fotelika warto też zwrócić uwagę na możliwość regulacji pochylenia oparcia. Może to dodatkowo zwiększyć komfort jazdy dziecka.

pixel