Jaki wybrać fotelik samochodowy dla dzieci?

2021-04-06
Jaki wybrać fotelik samochodowy dla dzieci?

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka jest niezwykle istotny zwłaszcza dla młodych rodziców. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, aby prodykt był w pełni dopasowany do potrzeb maleństwa. Nie można także zapomnieć o dopasowaniu fotelika do pojazdu. Siedzenia samochodu ustawione są pod różnym kątem, co ma wpływ na pozycję, w jakiej podróżuje dziecko. Jeżeli jednak nie mamy możliwość przymierzenia fotelika do pojazdu, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie ocen w testach wytrzymałościowych. Co jeszcze jest, kiedy musisz wybrać fotelik samochodowy dla dzieci? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury.

Fotelik samochodowy niemowlęcy

Jeden z najważniejszych zakupów przed narodzinami dziecka jest fotelik niemowlęcy. Dlaczego jest on tak istotny w wyprawce? W wielu szpitalach bez fotelika młoda mama nie wróci z maleństwem do domu. Służba zdrowia musi mieć bowiem pewność, że noworodek będzie transportowy w bezpieczny sposób. Przy wypisie ze szpitala niemowlę jest wpinane w fotelik samochodowy często przez położoną, dzięki czemu ma pewność, że maluch jest prawidłowo zapięty i bezpiecznie może wracać do domu.

Fotelik niemowlęcy musi spełniać liczne normy bezpieczeństwa, aby w ogóle mógł być dopuszczony do sprzedaży. Dodatkowo wiele firm poddaje swoje produkty specjalistycznym testom wytrzymałościowym. Im lepsze uzyskana ocena, tym wyższa cena. Największą popularnością cieszy się fotelik samochodowy niemowlęcy do osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg. Według aktualnych wytycznych zaleca się, aby dziecko możliwie jak najdłużej jechało tyłem do kierunku jazdy.

Jaki fotelik dla 2 latka

Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie nie tylko jaki fotelik dla 2 latka będzie odpowiedni, ale także, kiedy go wymienić. Odpowiedź na drugie pytanie zależy od tego, jaki produkt kupowany był dla niemowlęcia. Jeżeli fotelik był do 13 kg, to prawdopodobnie konieczna jest już jego zmiana. Chcąc mieć pewność, wystarczy sprawdzić, jakie zalecenia odnośnie do wzrostu i wagi dziecka zostały podane przez producenta fotelika samochodowego. Jeżeli zaś jako pierwszy wybierany był wariant do 18 kg, może się okazać, że zmiana nie będzie konieczna. W takim wypadku fotelik samochodowy niemowlęcy może służyć po uprzednim wyjęciu dodatkowych wkładek, podniesieniu zagłówka oraz zmianie wysokości pasów.

Jaki fotelik dla 3 latka

Przeciętne dziecko w wieku 3 lat waży około 15 kg. Dla rodziców oznacza to konieczność wymiany fotelika samochodowego. Jaki model będzie najlepszy? W tym wypadku warto zwrócić uwagę, aby produkt maksymalnie długo zapewniał jazdę tyłem do kierunku jazdy. Dla wielu rodziców istotna jest także możliwość zdjęcia tapicerki fotelika do prania. Dziecko w wieku 3 lat bardzo często spożywa posiłki w czasie jazdy, co może powodować liczne zabrudzenia. Zdejmowana tapicerka sprawi, że utrzymanie porządku nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Jaki fotelik dla 4 latka

Szacuje się, że fotelik dla 4-latka jest ostatnim, jaki kupują rodzice. W tym wypadku najbardziej popularny przedział wynosi 18-36 kg. Z tego względu warto zadbać, aby wybrany produkt miał regulację nie tylko wysokości zagłówka, ale także boków. Ewentualnie można zdecydować się na fotelik dla 4 latka mniej zabudowany. Dzięki temu mamy pewność, że nie będzie on krępował ruchów, kiedy dziecko będzie starsze. W przypadku fotelika dla 4 latków dziecko zapinane jest przy użyciu standardowych pasów samochodowych.

Czym jest Isofix i jakie są jego zalety?

Fotelik wyposażone w montaż na isofix cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza w przypadku tych przeznaczonych dla niemowląt. System pozwala na szybkie wpięcie fotelika bez konieczności wykonywania skomplikowanego mocowania pasami samochodowymi. Dodatkowo wybierając ten wariant, masz pewność, że fotelik zawsze jest prawidłowo wpięty. Zakup produktu z isofix może wiązać się z konieczność zakupu dodatkowej bazy, jednak jest to wydatek, który zdecydowanie ułatwia podróżowanie z dzieckiem.

pixel