Najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia piersią
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Karmienia Piersią udostępniliśmy Wam na naszym Instagramie możliwość zadawania pytań dotyczących właśnie karmienia piersią. Pytania, które padały najczęściej, postanowiliśmy zebrać w jedno miejsce, aby każda mama karmiąca mogła zawsze znaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości.
Czy jeśli dziecko pije tylko z jednej piersi, to jest się czym martwić?
Powodów, dla których dziecko pije tylko z jednej piersi, może być wiele — może to być dla niego wygodniejsze, może na to wpływać kształt brodawki, albo to, że z tej konkretnej piersi mleko płynie łatwiej. Jeśli żadne sposoby na zachęcenie dziecka do picia z drugiej piersi nie działają, warto udać się po pomoc do pediatry bądź doradcy laktacyjnego, który pomoże nam w znalezieniu przyczyny tej sytuacji i wykluczy problemy zdrowotne u dziecka.
Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do tego, aby dziecko piło tylko z jednej piersi, ponieważ znajduje się w niej wystarczająca ilość mleka, jednak warto wtedy pomagać sobie i odciągać mleko z drugiej laktatorem, aby uniknąć tymczasowej dysproporcji piersi.
Czy ból brodawek podczas karmienia to coś normalnego?
Jeśli podczas karmienia piersią pojawia się ból, to przede wszystkim warto zastanowić się, skąd on się bierze. Niezbędne może być tutaj zasięgnięcie pomocy u lekarza, szczególnie jeśli ból ten pojawia się przy każdym karmieniu — lekarz pomoże w znalezieniu przyczyny bądź wykluczy choroby i infekcje, które mogą go powodować.
Jak radzić sobie z poranionymi brodawkami?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko dobrze chwyta pierś — często właśnie nieodpowiednia technika jest powodem bolących brodawek. Warto już na samym początku karmienia piersią poprosić doradcę laktacyjnego o sprawdzenie prawidłowego przystawienia. Zadbaj także o prawidłową pielęgnację brodawek — mogą się przydać do tego maści, które pomogą w gojeniu czy np. wkładki hydrożelowe, które zapewniają ukojenie.
Z czego wynikają problemy z laktacją po cesarskim cięciu?
Problem z laktacją po cesarskim cięciu ma głównie związek z brakiem odpowiednich hormonów, dlatego w takim przypadku organizm kobiety może z opóźnieniem zacząć produkcję mleka. Co zrobić, aby pobudzić laktację po CC? Ważne jest częste przystawianie dziecka, szczególnie kontakt dziecka z mamą zaraz po porodzie (warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem). Oprócz tego dużą pomocą może być odpowiedni laktator, który pomoże pobudzić laktację.
Jak często powinnam karmić swoje maleństwo?
To chyba najczęściej zadawane pytanie przez mamy karmiące piersią. Niemowlęta rozwijają się bardzo szybko, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość pokarmu, który na ten rozwój pozwoli :) W ciągu dnia dziecko wymaga karmienia co dwie, trzy godziny (w nocy co cztery lub nawet pięć godzin). Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy zauważysz oznaki głodu, jak oblizywanie warg, otwieranie ust, ssanie dłoni lub obracanie główki z otwartą buzią.
Jak określić, czy dziecko jest najedzone, czy nadal głodne?
Warto zaufać swojemu maluchowi ;) Gdy dziecko nie chce już ssać z obu piersi, wydaje się zrelaksowane i upojone, to znak, że najprawdopodobniej jest najedzone. Oprócz tego odpowiedzi na to pytanie warto szukać w pieluszkach — jeśli dziecko regularnie je moczy, to oznaka, że wszystko jest w porządku.
Dziecko rozprasza się podczas karmienia — jak temu zaradzić?
Przede wszystkim nie wierz w mity mówiące o tym, że mleko już dziecku nie smakuje lub że znudziło mu się ssanie piersi. To nie jest prawda :) Tu zadziała spokój i cierpliwość — rozpraszanie się dziecka to normalna rzecz — świat na tym etapie jest coraz ciekawszy. Zadbaj o komfortowe otoczenie, o właściwą pozycję do karmienia — to pomoże Ci uniknąć rozpraszania.
Do jakiego okresu powinnam karmić dziecko? Kiedy przestać to robić i jak odstawić dziecko na stałe?
To tak naprawdę zależy od Was!
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić niemowlęta wyłącznie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia, a później mlekiem matki na równo z innymi pokarmami do 2. roku życia. Więc odstawianie warto zacząć właśnie od włączania do diety powoli innych pokarmów — stopniowo, powoli. Pamiętaj, że to dla Ciebie i dla dziecka duża zmiana, warto więc zrobić to z rozwagą.
Czy laktator naprawdę może mi się przydać?
Gdy zadaliśmy Wam ostatnio pytanie na instastory o to, czy używałyście laktatora, aż 81% z Was zaznaczyło odpowiedź twierdzącą! Jednak dobrze wiemy, że każda z Was jest inna i ma inne potrzeby, inne problemy dopadają Was podczas okresu karmienia piersią. Więc odpowiedź na pytanie, czy laktator będzie dla Ciebie przydatny, tak naprawdę zależy od tego, czego potrzebujesz. Bez wątpienia laktator przydaje się kobietom przy przedwczesnym porodzie, przy cesarskim cięciu, przy nawale albo niedoborze pokarmu w piersiach. Ułatwia też codzienność, jeśli mama planuje powrót do pracy lub wyjście z domu na dłużej ;) Laktator może i nie jest niezbędny, ale pomoże rozwiązać wiele problemów z laktacją ;)
Karmienie piersią może rodzić wiele pytań i wątpliwości, dlatego nie bójmy się prosić o pomoc i pytać zawsze, gdy czujemy taką potrzebę. Doradca laktacyjny, lekarz czy położna są zawsze do Waszej dyspozycji!