Odciąganie pokarmu. Jaki laktator wybrać?

2021-04-26
Odciąganie pokarmu. Jaki laktator wybrać?

Jeśli szukałaś w sieci informacji na temat odciągania pokarmu czy po prostu pomocy przy wyborze laktatora – zapraszam cię do lektury. Z artykułu dowiesz się co nieco o laktacji, odciąganiu pokarmu i przechowywaniu go oraz poznasz najnowsze rozwiązanie od firmy Medela.

 

 

 

 

 

Kiedy odciągać pokarm?

 

Po laktator sięgniesz z kilku powodów:

 

- kiedy maluszek pije z piersi nieefektywnie i trzeba skorzystać z butelki

- podczas nawału pokarmu, by nieco ulżyć obrzękniętym piersiom

- żeby pobudzić laktację, gdy popyt na pokarm przerasta podaż

- w celu zrobienia zapasu na czas wyjścia np. do pracy

- w ramach „ćwiczenia” piersi; przy zbyt wolnym/zbyt szybkim przepływie.

 

 

Czym jest laktator i z czego się składa?

Laktator jest urządzeniem, które za pomocą próżni stymuluje wypływ pokarmu z piersi i gromadzi go w pojemniku. Składa się on z lejka, który przykłada się do piersi, konektora wyposażonego w mechanizm wytwarzający podciśnienie oraz modułu elektronicznego/pompki. Na rynku dostępne są bowiem laktatory elektryczne i ręczne.

Laktator ręczny wyposażony jest w pompkę z dźwignią, za pomocą której regulujesz tempo, rytm oraz siłę ssania. Jego zaletą są niewielkie rozmiary i możliwość korzystania bez dostępu do prądu.

Laktator elektryczny zamiast dźwigni zaopatrzony jest w wężyk, którego drugi koniec połączony jest z „sercem”. Baza laktatora posiada najczęściej możliwość regulacji rytmu, siły i tempa ssania. Laktatory z możliwością wyboru trybu ssania to wygoda dla mamy – klik i wszystko dzieje się samo.

 

 

ABC odciągania pokarmu

Niezależnie od wybranego laktatora, o pewnych rzeczach należy pamiętać zawsze:

- Pokarm nietrudno zanieczyścić. Zanim zaczniesz odciągać, koniecznie umyj ręce.

- Podobnie jak w przypadku rąk, laktator również musi być czysty. Na rynku dostępnych jest wiele środków do mycia przeznaczonych specjalnie do dziecięcych butelek czy właśnie laktatorów.

- Stres jest twoim wrogiem, także jeśli chodzi o podaż pokarmu. Kiedy chcesz odciągać pokarm, zadbaj, by mieć nieco prywatności i spokoju. Niesprzyjające warunki potrafią nawet uniemożliwić wypływ mleka. 

- Jeśli tylko jest to możliwe, ustal sobie rutynę odciągania. Organizm szybko przyzwyczai się do cyklu i będzie zwiększał produkcję pokarmu właśnie wtedy, gdy będziesz szła po laktator.

 

Laktator Medela Swing Maxi to:

 

Więcej pokarmu na raz.

Laktator posiada dwie butelki zaopatrzone w konektory oraz lejki. Oznacza to, że możesz odciągać pokarm z dwóch piersi jednocześnie. W ten sposób oszczędzasz połowę czasu, który możesz przeznaczyć np. na odpoczynek.

 

Naturalny rytm pracy.

Laktator potrafi naśladować naturalny sposób ssania. Ma to szczególne znaczenie przy problemach z laktacją. Laktator ,,udający’’ dziecko szybciej zmotywuje twój organizm do zwiększenia produkcji mleka.

 

Możliwość pracy w każdej pozycji.

Dzięki specjalnej konstrukcji konektora i lejka, możesz nimi dowolnie obracać. Umożliwi ci to odciąganie pokarmu w wygodnej dla siebie pozycji i dokładniejsze dopasowanie lejka do piersi.

 

Wydajny akumulator.

Na pełnym naładowaniu laktator może pracować do 1,5 godziny, co oznacza 6 sesji pompowania. Możesz korzystać z niego w dowolnym miejscu.

 

Bardzo cicha praca

Laktator ,,na pełnych obrotach’’ wytwarza zaledwie 45 dB. Dla porównania  rozmowa dwojga dorosłych to dźwięk o poziomie ~60 dB.

 

 

Przechowywanie zapasu pokarmu

Dobra, mam już odciągnięte dwie butelki. I co teraz? Jeśli planujesz stale odciągać mleko i robić zapas, zaopatrz się w specjalne woreczki lub pojemniki stworzone specjalnie do przechowywania pokarmu. Wykonano je z bezpiecznych materiałów, które nie wpłyną na jakość zawartości. 

Świeże mleko możesz przechowywać:

- w temperaturze pokojowej do 4 godzin

- w lodówce nawet przez 4 doby

- w zamrażarce 3-6 miesięcy

Po rozmrożeniu pokarm może być przechowywany w temperaturze pokojowej/w lodówce nie dłużej niż 4 godziny. Nie należy ponownie zamrażać pokarmu. 

 

 

Co zrobić kiedy nie ma laktatora?

Brak laktatora to nie koniec świata. Jeśli nie wzięłaś go ze sobą i akurat musisz odciągnąć nieco pokarmu, możesz zrobić to ręcznie. Umyj ręce, przygotuj czysty pojemnik i do dzieła.

Ułóż dłoń w kształt litery C i chwyć pierś tak, by kciuk znajdował się nad brodawką. Delikatnie ściskając pierś, przesuń palce w stronę brodawki. W tym momencie powinien popłynąć pokarm. Żeby równomiernie opróżnić wszystkie przewody mleczne, co kilka ruchów obracaj rękę. Pamiętaj, odciąganie nie powinno boleć – jeśli pojawia się ból, zmień ułożenie palców. 

Przed rozpoczęciem odciągania warto się odprężyć i lekko rozmasować pierś. Pobudzisz w ten sposób wypływ pokarmu. Ta metoda jest jednak mało efektywna, dlatego jeśli planujesz przechowywać pokarm – dzwoń do nas i zapytaj o laktator! Zapraszamy!

pixel